laurel-leaves1

Winners are in BOLD

Best Feature Film
Oral Fixation
Anytown
Video Guys
Crimson Mask
Bronx Paradise
Failing Better Now
Night For Day

Best Short Film
Slingers
Peace of Mind
Confessional
Broken Heart of Gnocchi Bolognese
Curse of Micah Rood
Drifter
Hide
Parent-Teacher Night

Best Short Film – 35 mm
On the Road to Tel-Aviv
Interpretation
Big Sur
E Finita la Commedia
Bathtub to Happiness

Best Student Film
Drama Kids
The Lunchbox
Substitute
Deer
The Lesson
Ghost-Eye Tree

Humanitarian Film Award
Hope Deferred

Best Animation
The Veiled Commodity
Distraxion
Painter of Skies
Capes
Only Love
=0 A

Best Documentary
Tapped
Act As If
Mr. Laughs: A Look Behind the Curtain
Small Voices
Kenny
Prom Night in Mississippi

Best Long Island Film
Night For Day
Draw
Willets Point
Mirror Image
The Eaters

Best Foreign Film
The Death of Olivier Becaille
RealTIME: It’s Just A Game
Bathtub to Happiness
Emergency Exit
Last Night

Best Director of a Feature Film
Oral Fixation – Jake Cashill
Anytown
Bronx Paradise
Crimson Mask
Eating Bucaneers

Best Director of a Short Film
Help
Worth
Draw – Ryan Pearce
Interpretation
The Miracle

Best First Film
The Homecoming
Valley of the Moon
The Deer
The Curse of Micah Rood
Hide

Best Story
Willets Point
The Miracle
Bohemibot
Help
Anytown – Dave Rodriguez, Zak Meyers

Audience Award
Willets Point

Jury Prize – Best Short Film
A tie between:
Help
Worth

Jury Prize – Best Feature Film
Crimson Mask

Gold Pass Award
Bronx Paradise

Technical Award and Special Award Winners

Cinematography
Oral Fixation
Neil Stephens
Best Cinematography in a Feature Film

Piece of My Heart
Stephen Mckendree, Chris Rish
Best Cinematography in a Short Film

Video Guys
Jeanne Brennan
Honorable Mention

Editing
Interpretation
Lin Oeding
Best Editing in a Short Film

Crimson Mask
Elias Plagianos
Best Editing in a Feature Film

Honorable Mentions
Worth
David Manship
Editing in a Short Film

Honorable Mention
Mr. Laughs
David Barkan, John Slackman
Editing in a Feature Film

Original Score
Only Love
Lev L JOV ZHURBIN
Best Original Score for Short Film

Night for Day
Vincent Nigro
Best Original Score for Feature Film

Honorable Mention
Worth
David Raiklen
Original Score

Actor
Video Guys
Dan Brennan
Best Actor in a Comedy

Crimson Mask
Robert Clohessy
Best Actor in a Dramatic Role

Honorable Mention
Night for Day
Russ Camarda
Actor in a Dramatic Role

Actress
Video Guys
Allison Lane
Best Actress in a Comedy

Oral Fixation
Emily Parker
Best Actress in a Dramatic Role

Honorable Mention
Willets Point
Lorraine Rodriguez
Actress in a Dramatic Role

Supporting Actress
Video Guys
Sabrina Brennan
Best Supporting Actress

Honorable Mention
Parent-Teacher Night
Lucy Filippone
Supporting Actress

Supporting Actor
Video Guys
Russ Camarda
Best Supporting Actor

Honorable Mention
Video Guys
Chris Douros
Supporting Actor

Art Direction
The Curse of Micah Rood
Alec Asten
Best Art Direction

Honorable Mention
Worth
Lawrence Kim
Art Direction

Script Writing Competition Winners/Finalists

Winner
Skin
by Josephine Mackerras
Finalists/Runners-Up
Philip Taylor Kramer
by Joshua Chaplinsky
Einstein’s Daughter
by Jim Ryan