laurel-leaves1

Nominees and Winners/Special and Tech Awards/Script Writing Finalists and Winner
(Winners are in Bold)

Best Student Film

The Absence
Away from the Ranch
On Air
Proposal
Duet
Alone
Boffin & Boffin
Commerce
Usher II

Best Foreign Short Film

On Air
Clarity
The Foal
Quirk of Fate
Cold Sore
Mish Mush (Apricots)
The Easy Way
Purple Flowers
FOL – Full of Life

Best Story

Clarity
A Younger Man
As If I Am Not There
Strings
Tracks
Perhaps Tomorrow

Jury Prize for Best Short Film

Tracks

Jury Prize for Best Documentary

Composed

Alan Fortunoff Humanitarian Film Award

Safeguarding Memory: Commemorating Mass Graves in Poland

Best Documentary

Tanzania: A Friendship Journey
Experiencing Aging
Composed
Defining Beauty: Ms. Wheelchair America
Immigrant Son: The Story of John D. Mezzogiorno
The Test
Fordson: Faith, Fasting, Football

Best First Short Film

A Younger Man
Blackberry Stains
The Lighthouse
The Encounter
Usher II

Best First Feature

True to the Heart
King of the Hamptons
Strings
Composed
Defining Beauty: Ms. Wheelchair America
Immigrant Son: the Story of John D. Mezzogiorno

Best Long Island Short

Gus
The Absence
The Beach
Mikel’s Faith
Poker Face
Sarina’s Song
WTFU

Best Long Island Feature

Long Island Uncovered
King of the Hamptons
True to the Heart
Jesse

Audience Award

Jesse

Best Animation

The Face Shop
The Lighthouse
The Birds Upstairs
Don’t Text and Drive
5 Minutes Each
Godaizer
Kidnap

Best Director of a Short Film

Lily of the Feast
Away from the Ranch
Clarity
Bad Blood
A Younger Man
Purple Flowers

Best Director of a Feature Film

Strings
As If I Am Not There
Jesse
True to the Heart

Best Short Film

Lily of the Feast
On Air
Bad Blood
A Younger Man
Clarity
Proposal
Trio

Best Short Film – 35 mm

FOL – Full of Life
Away from the Ranch
Our Land (Not’ Pays)
MisDirection
Checkpoint
The Encounter
When the Wind Changes
Chasing Cotards
Scene by the Sea

Best Feature Film

As If I Am Not There
Strings
True to the Heart
Jesse

Gold Pass Winner

Mikel’s Faith

*********************************

Long Island International Film Expo 2011 Tech and Special Award Winners

Tech Award Winners awarded on Friday, July 8 at 5:00 p.m
in the Filmmakers Lounge. Acting and Supporting Acting Awards
awarded at the closing party on
Thursday, July 14 in the Bellmore Movies at 6:45 p.m.

(Depending on the closeness of the scores, tech and special awards can be awarded to both shorts and features. This is not guaranteed. Honorable mentions may also be given by judges decisions)

Best Actor

Markus Knufken – On Air (short)
Andrew Ruth – True to the Heart (feature)

Honorable Mention

Sal Richards – Gus

Best Supporting Actor

Charles Rettinghaus – On Air (short)
Jack Lee – Strings (feature)

Best Actress

Brianna Brown – The Encounter (short)
Meghan Grace O’Leary – True to the Heart (feature)

Honorable Mention

Janice Villarosa – Faith (Patguo)

Best Supporting Actress

Arielle Rosales – True to the Heart (Feature)

Honorable Mention

Olivia Draguicevich – Strings

Best Cinematography

On Air – Marco J. Riedl (short)
Strings – Mike Simpson (feature)

Honorable Mentions

Teach’er – Alex Dacev
Tracks – Jamie Sides

Best Editing

Composed – Charley Rivkin (feature)
On Air – Marc Steinicke (short)

Honorable Mention

The Absence – Alex DeMille

Best Original Score

Quirk of Fate – Andrew Reich

Honorable Mention

5 Minutes Each – Vladimir Kerkez

Best Original Song

Tracks – “Runnin” – Eric J. Scott

Honorable Mention

Faith – “God Song” – John Flor Sisante

Best Art Direction

Quirk of Fate – Mark Olaf Formanek

Best Set Design

A Younger Man – Alan Lampert

*********************************

Scriptwriting Competition Winners

“Silence” by John Edward Flynt

Runner Up – “The Caterpillar’s Skin” by Raffaelle Passerrini

******************************
Finishing Fund Grant Winners

Peter Tedone – “Unseen”

Michael Stern – “Alka-Lies”