laurel-leaves1

Best Student Film
Mildred Richards

Best Short 35 mm
Clemency

Best Short Film
Cemetery Club

Best Long Island Short
Bedfellows

Best Long Island Feature
Purgatory Comics

Alan Fortunoff Humanitarian Film Award
Hindsight

Best Foreign Short Film
Predilection

Best Foreign Feature Film
Polygamy

Best First Short Film
Poetry Man

Best First Feature
Drawing with Chalk

Best Feature 35 mm
The 5th Quarter

Best Feature Film
Bereavement

Best Documentary
Miracle Ball

Best Director of a Short Film
Clemency
Joseph Albanese

Best Director of a Feature Film
Bereavement
Stevan Mena

Best Story
The Last Day of Summer
Vlad Yudin

Best Animation
Skylight

Jury Prize Best Feature
A Little Help

Audience Award
Maggie Marvel

Gold Pass Award
Jackie Robinson: My Story

Technical and Special Category Award Winners

Cinematography – Feature Film
Bill Burton
My Sweet Misery

Cinematography – Short Film
Clayton Combe
Bedfellows

Honorable Mentions to:
Greta Zozula
In the Key of D
and
Rod Weber
Faith in a Seed

Editing
Rod Deogrades
The Day I Thought I Died

Honorable Mention to:
Max Scott
Out Here in the Fields: Quail Hill Farm

Original Song
Fox Vulpini
Purgatory Comics

Original Score
A tie between two films

Ron Passaro
Bedfellows
and
Liova Zhurbin
The One That I Want

Supporting Actress – Feature Film
Diana Brennan
Maggie Marvel

Supporting Actress – Short Film
Michele Eve Nadler
High Hopes

Supporting Actor – Feature Film
Jonathan Zungre
Purgatory Comics

Honorable Mention to
Russ Camarda
Maggie Marvel

Supporting Actor – Short Film
Darnel Powell
Rosewood

Best Actor – Feature Film
Dan Brennan
Maggie Marvel

Best Actor – Short Film
Xander Bailey
My Father’s Son

Honorable Mention to
Paul Caiola
Bedfellows

Honorable Mention to
Rick Haymes
SubCon

Best Actress – Feature Film
Angela Benedict
Purgatory Comics

Best Actress – Short Film
Kat Wisener
Mildred Richards

Honorable Mention to

Erin Parks
Underestimated

The Triple Play Award for Technical Excellence
For Best Technical Integration

Mildred Richards

Art Direction – Kara Nykreim
Cinematography – Tom Hurwitz
Editing – Marc Kess

Script Writing Competition Winners

Winner
The Three Sisters Cafe
J. Mullee

Finalists
Chances
Jeff Trently & Anthony Stitt

Rum Runners
Louis Rosenberg & Joe Rosenbaum